زنجبیل و چربی خون

تاثیر زنجبیل در بهبود چربی خون

تاثیر زنجبیل در بهبود چربی خون

زنجبیل از دوران قدیم در پیشگیری و درمان بسیاری از بیماری ها مورد استفاده قرار گرفته است.

 در این بررسی، ما به آن مطالعات و فرآیندهای آنزیمی و مولکولی بالقوه آنها برای چگونگی تأثیر زنجبیل بر پروفایل لیپیدی نگاه می کنیم.

 سطح بیش از حد چربی خون عامل اصلی آترواسکلروز است که در نهایت باعث بیماری قلبی عروقی می شود. 

زنجبیل به عنوان یک عامل کاهش دهنده چربی در چندین آزمایش استفاده شده است.

اثرات دارویی زنجبیل برای بیش از 2000 سال شناخته شده است. 

زنجبیل را می توان به عنوان یک مکمل غذایی لذیذ، نوشیدنی ها و غذاهایی مانند شیرینی و مربا در نظر گرفت.

 زنجبیل و ترکیبات جدا شده آن دارای اثرات دارویی هستند که شامل

 • کنترل ایمنی،
 • تولید ضد تومور،
 • ضد التهاب،
 • ضد آپوپتوز
 • ضد استفراغ،
 • جراحی،
 • شیمی درمانی
 • سرگیجه

می‌شود و این گیاه می‌تواند به رفع تهوع کمک کند. این بیماری ها مکمل های زنجبیل در بارداری مرتبط با تهوع صبحگاهی مفید هستند. 

علاوه بر این، شواهد علمی نشان می دهد که زنجبیل دارای خواص ضد رادیکال های آزاد و ضد ترومبوز و همچنین توانایی کاهش درد است

تاثیر زنجبیل در کنترل چربی خون: 

زنجبیل احتمالا می تواند میزان بالای تری گلیسیرید سرم را کاهش دهد. ممکن است جذب چربی را برای افزایش پریستالیس روده کاهش دهد. 

زنجبیل با کاهش فعالیت آنزیم های حیاتی، تولید اسید چرب و کلسترول کبد را نیز سرکوب می کند.

بیماری قلبی عروقی (CVD) در حال حاضر یکی از مهم ترین مسائل مراقبت های بهداشتی در جهان است. 

کنترل ضعیف دیس لیپیدمی با مجموعه ای از مسائل مرتبط است که استاندارد سلامت را پایین می آورد، نرخ مرگ و میر را افزایش می دهد

و بار مالی قابل توجهی را بر سیستم بهداشت عمومی جامعه تحمیل می کند. 

در نتیجه، در بیماران مبتلا به CVD شدید، مدیریت صحیح دیس لیپیدمی بخش مهمی از آموزش تغذیه است. 

در حالی که برخی از محققان ثابت کرده اند که مصرف زنجبیل هیچ اثر درمانی بر پروفایل چربی خون ندارد.

 مکمل زنجبیل منجر به کاهش قابل توجهی در لیپوپروتئین با چگالی بالا شد. کلسترول تام (TC) و TAG با توجه به ارزیابی های بالینی مختلف. دو نوع کلسترول اصلی وجود دارد:

 • لیپوپروتئین با چگالی کم (LDL) که به آن کلسترول بد نیز می گویند
 • لیپوپروتئین با چگالی بالا (HDL) که کلسترول “خوب” نیز نامیده می شود

 مکمل های زنجبیل باعث افزایش تولید صفرا از کلسترول به کبد و همچنین افزایش کلسترول و جریان فسفولیپید در مدفوع پس از دریافت زنجبیل شد.

 این می تواند یک رویکرد بالقوه برای اثرات زنجبیل در کاهش کلسترول خون باشد. بیماران مبتلا به دیابت نوع 2 که روزانه 2 و 3 دانه زنجبیل به مدت دو ماه مصرف کردند، کاهش فشار خون LDL-c را مشاهده کردند.

مطالعات انسانی

درمان زنجبیل ممکن است به عنوان یک درمان گیاهی مفید برای کاهش TAG و LDL-C در نظر گرفته شود، بر اساس مطالعه متنی و جامع فعلی. به مدت 12 هفته، بیماران دیابتی به طور تصادفی به گروه های زنجبیل یا دارونما تقسیم شدند و 2 گرم مکمل پودر زنجبیل یا زایلوز به عنوان دارونما به آنها داده شد. 

به مدت 8 هفته، مصرف روزانه 3 گرم پودر زنجبیل LDL-c سرم را کاهش می دهد (P value=0.03) و APO A1 را افزایش می دهد (P value=0.005)، اما تاثیری بر کلسترول تام ندارد (P value=0.47). زنجبیل حاوی انواع مختلفی از مواد و ترکیبات شیمیایی است که بسته به سن و محل تولد متفاوت است. اگرچه اثر زنجبیل بر چربی های خون ممکن است با دفعات و طول مداخله تغییر کند.

نشان داده شده است که زنجبیل فواید مفیدی بر سطوح TAG، TC و HDL-C خون در افراد مبتلا به دیابت و کلسترول بالا دارد. زنجبیل می‌تواند چربی‌های خون را از طریق افزایش لیپیدهای پانکراس، مسدود کردن تخریب چربی‌های دستگاه گوارش، و مکانیسم‌های فعال‌کننده گیرنده‌های فعال‌شده توسط پراکسی‌زیوم کاهش دهد.

 کلسترول می تواند به اسیدهای صفراوی تبدیل شود و در نتیجه سطح سرمی کلسترول را در بدن کاهش می دهد. در دوزهای معمولی، زنجبیل یک داروی سنتی خوش خیم، مقرون به صرفه و به آسانی در دسترس با عوارض جانبی اندک است و یافته های ما از این نوع داروهای هومیوپاتی حمایت می کند. 

دوزهای مختلف پودر زنجبیل (محدوده 1 تا 3 گرم) را می توان در دوره های زمانی مختلف مانند 45 روز تا 12 هفته استفاده کرد. طبق یافته های جدید ما،

 استفاده سنتی

زنجبیل در آیورودا به عنوان سندی شناخته می شود. می توان از آن به عنوان پیش غذا و همچنین برای کاربردهای موضعی در درد استفاده کرد. داروی معروف آیورودا آن برای درمان اختلالات گوارشی استفاده می شود و در عین حال می تواند آرتروز را کاهش دهد.

خواص دارویی زنجبیل

تعدادی از مطالعات انجام شده است که خواص دارویی مختلف زنجبیل را نشان می دهد.

 • هیپولیپیدمیک
 • ضد استفراغ
 • محافظ شیمی درمانی
 • ضد ویروس
 • ضد التهاب
 • ضد حرکت و ضد تهوع
 • ضد زخم
 • کاهش مشکل میگرن

منبع:

https://www.technologytimes.pk/

ما در گروه بازرگانی بانی فرآورده های وزرا علاوه بر فروش، به صورت رایگان به هموطنانمان در زمینه خرید زعفران و ادویه مشاوره می‌دهیم.

می‌ توانید با مراجعه به لینک و پرسیدن سوالتان یا تماس با شماره تلفن‌های درج شده در وبسایت،

از مشاوره رایگان افراد متخصص این حوزه بهره مند شوید

امیدواریم مطالب آموزنده بوده باشه برای شما دوستان عزیز گروه بازرگانی بانی فرآورده های وزرا علاوه بر فروش زعفران و خشکبار در زمینه ادویه هم آماده همکاری با شما عزیزان هست

اگر انتقاد یا پیشنهادی هم دارید خوشحال میشیم که نظراتتون رو بدونیم مرسی که تا اینجا همراهمون بودید با آرزوی سلامتی برای شما

 گروه بازرگانی بانی فرآورده های وزرا 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *