آب دوغ خیار

طرز تهیه آب دوغ خیار خانگی

گروه بازرگانی بانی فرآورده های وزرا در این مقاله آب دوغ خیار را که یکی از غذاهای سنتی و قدیمی ایرانی است را با راحت ترین راه به شما آموزش می دهد که به عنوان یک غذای فصلی بسیار محبوب محسوب می شود. آب دوغ خیار به دلیل اینکه به صورت خنک سرو می شود بیشتر در فصل تابستان تهیه و  سرو می شود در همه شهرها رسپی های متفاوتی برای تهیه آب دوغ خیار وجود دارد و این غذای خوشمزه برای رفع عطش در تابستان بسیار موثر است دقت کنیدفقط یک غذای ساده نیست بلکه یک غذای مقوی و خوشمزه می باشد. با مقدار موادی که در این دستور آشپزی قرار گرفته است می توانید برای ۴ نفر تهیه کنید. در صورتی که می خواهید مقدار کمتر یا بیشتریتهیه کنید کافیست مقدار مواد را ضرب یا تقسیم کنید.

مواد لازم آب دوغ خیار خانگی

 • دوغ ۱ لیتر
 • خیار ۳ عدد
 • خامه ۵۰ گرم
 • گردو ۱۰۰ گرم
 • کشمش ۱۰۰ گرم
 • نمک به اندازه کافی ( ۱ قاشق غذا خوری سر خالی )
 • سبزی خوردن ۳۰۰ گرم ( بیشتر سبزی های معطر استفاده شود و حتما پیازچه به مقدار زیاد ریخته شود و در صورت تمایل از سیر هم استفاده کنید
 • ماست چکیده ۳۰۰ گرم
 • نان لواش به اندازه کافی ( بهتر است از نان خشک شده استفاده شود )

طرز تهیه آب دوغ خیار تبریزی با ماست

 آب دوغ خیار
آب دوغ خیار

مرحله اول: آماده سازی سبزی و خیار

برای تهیه ابتدا سبزی خوردن را پاک می کنیم و می شوییم و آبکش می کنیم و روی تخته آشپزخانه سبزی ها را خرد می کنیم و در کاسه ای بزرگ می ریزیم و بعد خیارها را می شوییم و برش های عمودی و افقی روی آن ایجاد می کنیم و خرد می کنیم تا به صورت مربع های کوچک خیارها شوند و داخل کاسه می ریزیم.

مرحله دوم: افزودن دوغ

در کاسه ای بزرگ ماست را می ریزیم و بعد خامه را می افزاییم و خوب هم می زنیم تا یکدست شوند و بعد دوغ را اضافه می کنیم و مخلوط می کنیم اگر غلیظ بود مقداری آب به آن اضافه می کنیم و طعم آب دوغ را می چشیم و اگر نیاز بود کمی نمک به آن می افزاییم و سبزی و خیار خرد شده را به آب دوغ اضافه می کنیم و مواد را مخلوط می کنیم ( استفاده از دوغ و یا خامه دلبخواه است دوغ را برای ترش شدن اضافه می کنیم اگر طعم شیرین را ترجیح می دهید دوغ را از رسپی حذف کنید و به جای آن ماست را اضافه تر بریزید )

مرحله سوم: افزودن کشمش

و مقداری نان لواش را با دست به تکه های کوچک تبدیل می کنیم و داخل مواد می ریزیم و مخلوط می کنیم و گردو را با چاقو خرد می کنیم یا در آسیاب می ریزیم و پودرش را می ریزیم و کشمش را نیز می افزاییم.

مرحله چهارم: تهیه آب دوغ خیار

و مواد را زیر و رو می کنیم و مواد آماده شده را در یخچال می گذاریم تا خنک شود و (اگر می خواهید سریع مصرف کنید چند تکه یخ در آن بریزید) بعد روی آن را با کشمش و گردو تزئین می کنیم.نوش جان

 1. افزودن خامه اختیاری می باشد و برای غلیظت بیشتر اضافه شده است و قابل حذف است.
 2. به دلخواه کمی پودر یا برگ گل محمدی نیز اضافه کنید.
 3. از نان خشک استفاده کنید.
 4. بهتر است از ماست یا دوغ کمی ترش استفاده کنید.
 5. اگر طعم و مزه سیر را دوست دارید با پوره ۲ حبه به آب دوغ خیار طعم فوق العاده ای به آن دهید
 6. در بعضی رسپی کمی ترپچه یا سیب گلاب نیز به مواد آب دوغ خیار اضافه می کنند.
 7. در دستور اصیل پوست خیار گرفته نمی شود.
 8. اضافه کردن کمی پیازچه خرد شده باعث خوشمزه تر شدن آب دوغ خیار می شود.
 9. می توانید از سبزیجات خشک نیز استفاده کنید.

گروه بازرگانی بانی فرآورده های وزرا

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *